چگونه Write-Protected را پاک نماییم!

چگونه Write-Protected را از فلش (USB) و کارت های حافظه(SD card) پاک نماییم!

اگر فلش(USB) یا کارت حافظه(SD-card) را نمیتوانید فرمت نمایید یا نمیتوانید بر روی فلش خود فایلی را کپی نماید، در این قسمت به شما روشهایی را آموزش میدهیم که میتوانید این عیب را بر طرف نمایید و یا فرمت کنید .

ممکن است برای فرمت کردن فلش یا کارت حافظه خود نیاز به از بین بردن Write-Protected داشته باشید. که ممکن است با تغییر یک ریجیستری در ویندوز ان را حل نمایید. در این بخش ما با ارائه یک راهنمای گام به گام در مورد یک درایو USB و یا یک کارت SD نحوه پاک کردن Write-Protected را آموزش دهیم.

وقتی که سعی مینمایید که یک فلش درایو یا یک کارت حافظه را پاک نمایید و ویندوز این اجازه را نمیدهد و با پیغام “ write-protected” مواجه میشوید هر چند که هیچ کلیدی برای write-protected بر روی دستگاه قرار ندارد و یا در صورتی که کلیدی وجود دارد و درست قرار گرفته است و توانایی فرمت کردن یا نوشتن را دارید ولی این اتفاق نمی افتد. در اینجا چند روش برای از بین بردن Write-protercted ارائه میگردد. به یاد داشته باشید که هیچ تضمینی برای کار کردن دستگاه وجود ندارد و ممکن است قطعه شما شکسته شده باشد یا یکی از اجزاء ان سوخته شده باشد که هیچ برنامه یا دستور نمیتواند ان را احیا نماید و شما میبایست یک قطعه جدید تهیه نمایید.


روش اول : پاک کردن Write Protected  از فلش درایو با استفاده از ریجیستری در Regedit.exe

در هر ورژن از ویندوز XP به بعد با اجرا کردن Regedit.exe  در Run ویندوز به قسمت ریجیستری ها میروید. ( نحوه سریع دستری به این قسمت : با فشردن همزمان علامت لوگو ویندوز بر روی کیبرد و کلمه R، صفحه کوچکی باز میشود که Run  نام دارد.)

1 سپس با نوشتن Regedit.exe و فشردن دکمه OK صفحه ای باز میگردد.

2 به آدرسی که در زیر نوشته شده است بروید.

Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies

اکنون پس از ادرس اشاره شده در بالا در سمت راست به کلمه writeProtect نمایان میشود ، بروی WriteProtect  دوبار کیلک نمایید و یک صفحه دیگر کوچکی باز میگردد.

3مقدار اشاره شده Value data را از 1 به 0 تغییر دهید و دکمه Ok را فشار دهید تا مقدار جدید ذخیره گردد، Regedit.exe را ببندید و کامپیوتر خود را ریست (Reset) نمایید. دوباره فلش درایو خود را متصل نمایید و میتوانید به روش ساده همیشگی فلش درایو خود را فرمت نمایید و دیگر خبری از پیغام Write Protect نخواهد بود.

روش دوم : درصورت عدم موجود بودن  StorageDevicePolices

اگر StorageDevicePolices را پیدا نکردید باید آن را بسازید. پس تا قسمت Control پیس رفته اید بر روی پوشه Control  بزنید و در سمت راست صفحه، راست کلیک نمایید و New → key را انتخاب نمایید و با دقت اسم فایل را وارد نمایید.(دقیقا با املاء نوشته شده StorageDevicePolices ، حروف بزرگ و کوچک مهم میباشد .)

4 سپس با ورود به فایل StorageDevicePolices  در سمت راست صفحه ، راست کلیک نمایید و با انتخاب New → DWORD یک فایل جدید ساخته و ان را نیز با دقت به WriteProtect نام گذاری نمایید و مقدار Vale data را نیز 0 تعیین نمایید.

5 سپس OK نمایید و کامپیوتر را ریست (Reboot) نمایید.

اگر این قسمت هم کار نکرد از روش بعدی استفاده نمایید .


روش سوم : پاک کردن Write-Protection  بوسیله استفاده از Diskpart

فلش درایو را به کامپیوتر متصل نمایید و بعد Command prompt را اجرا نمایید یا در صفحه Run  تایپ نمایید cmd. Exe را وارد نمایید.

نکته : ممکن است که با نوشتن کلمه Cmd.exe نتوانید Command prompt  را باز نمایید. چرا که این امر فقط توسط کاربر Administrator امکان پذیر میباشد.  یا اگرد در ویندوز 8 میباشد خیلی ساده با راست کلیک کردن بروی Run as administrator  را انتخاب نمایید .

6

و حالا با تایپ کردن کلمات زیر در Command Propmpt  به ترتیب پیش برویم.

1 : Diskpart

2: List disk

و حالا درایوی که در آن فلش در کامپیوتر شناخته شده است را تایپ و انتخاب نمایید

3 : Select X

به عنوان مثال اگر فلش درایو disk 2  شناخته شده است تایپ نمایید select disk 2 ، دقت نمایید درایوی که انتخاب مینمایید برابر با سایز فلش شما باشد

اکنون پس از انتخاب درایو صحیح متن زیر را تایپ نمایید.

4: attributes disk clear readonly

5 : clean

6 : create partition primary

7: format fs=fat32

میتوانید با تغییر fat32 به ntfs نوع فرمت مورد نظر را انتخاب نمایید.

8 : exit

7


امید است با روش های اشاره شده در این قسمت که به شرح و همراه با عکس مشکلات برطرف گردیده و موفق شده باشید.

به زودی در گفتار آموزشی جدید با ارائه نرم افزارهایی که کارخانه های تولید کننده در اختیار ما قرار داده است نحوه فرمت کردن و تنظیم به حالت اولیه را آموزش خواهیم داد.

                                                                                                                                                                                              آموزش شرکت مهندسی ایمانتک

چگونه Write-Protected را پاک نماییم!
5 (100%) 6 امتیاز
social position

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *