اطلاعاتی درمورد دستگاه های ذخیره سازی SSD، SSHDو هارد

اطلاعاتی درمورد دستگاه های ذخیره سازی SSD، SSHDو هارد

ایمانتک اولین شرکت کامپیوتری ایران که حافظه SSD را در سال 1388 به ایران وارد نمود در ان زمان این قطعه بسیار گران قیمت و اقتصادی نبود اما امروز با تغییر روند تکنولوژی به یکی از اساسی ترین کالاهای کامپیوتر برای بهینه سازی و افزایش راندمان سیستم تبدیل شده است.

به جزء درایو دیسک داخلی ، قطعاتی که می توانند تاثیر بسیاری بر عملکرد و سودمندی یک کامپیوتر شخصی و یا لپ تاب  داشته باشد ، بسیار کم می باشد. محیا نبودن فضای کافی برای ذخیره سازی به شدت کم می باشد چرا که مجبور می شوید برخی از نرم افزارهای نصب شده را پاک نمایید تا فضای کافی برای نرم افزار گرافیکی یا گیم جدید شما فراهم گردد. یا اینکه مجبور میشوید برخی از فایلهای خود را به دستگاه ذخیره سازی خارجی متصل نمایید. از سوی دیگر یک دیسک سخت (هارد درایو) به علت سرعت کند ، پردازش سیستم شما را به شدت کم می نماید. چون لود شدن سیستم  و برنامه ها و اپلیکیشنها  بسیار کند عمل میکند در صورتی که از دیسک سخت (هارددیسک) استفاده مینماید. حال راه حل  برای سرعت بخشیدن به کامپیوتر تنها  با تعویض و ارتقا درایو به حافظه حالت جامد (SSD)    امکان پذیر میباشد.

images

دیسکهای سخت مکانیکی بسیار  به لحاظ فضای ذخیره سازی ارزشمند میباشند  ولی به لحاظ سرعت عمل بسیار کند میباشند در صورت که حافظه حالت جامد به کامپیوتر سرعت عمل بالایی را ارائه مینماید ولی به لحاظ ظرفیت و بعداقتصادی در مقابل درایوهای سخت نیستند، گرچه امروزه با روند تکنولوژی و ظرفیتهای بالاتر این امکان به لحاظ ظرفیتی تا 16 ترابایت از سمت کارخانه سامسونگ رونمایی شده است و بزودی حافظه حالت جامد (SSD) را در قیمت های پایین میتوانید تهیه نمایید. از طرفی دیسکهای هیبریدی که تلفیقی از حافظه حالت جامد (SSD) با درایوهای سخت میباشند امروزهم سرعت و هم ظرفیت را به ارمغان اورده اند ولی بنظر نماید که عمر طولانی در روند تکنولوژی داشته باشند. نکته قابل تامل اینجاست که اگر از کامپیوترهای شخصی استفاده مینماید لزوما نباید درایو سخت خود را خارج نمایید و از حافظه حالت جامد (SSD) را جایگزین نمایید. میتوانید با انتقال سیستم عامل خود به SSD سرعت و ظرفیت (درایو سخت، هارددیسک) را به عنوان فضای ذخیره سازی در کنار یکدیگر نگهدارید ولی این امکان برای تمام لپ تاب های و نوت بوک ها میسر نمیباشد و در بعضی از مواقع میبایست یا سرعت یا فضای ذخیره سازی یکی را  انتخاب نماید.

همانطور که پیش از این بیان شد حافظه حالت جامد (SSD) سرعت پردازش در خاموش و روشن شدن سیستم را بالا میرد واین زمان را به حداقل متناسب با مشخصات سیستم مینماید. SSD ها به دلیل عدم وجود بخشهای متحرک و مکانیکی ، میتوانند به چنین سرعت فوق العاده ای  در انتقال فایل برسند. SSD ها از حافظه فلش NAND استفاده میکنند. NAND انواع مختلفی دارد که بستگی به مقدار داده هایی داردکه در هر سلول جای میگیرد. نوع بسیار نادر SLC(Single-level cell) میتواند فقط یک بیت ذخیره کند و TLC(triple-level cell)می تواند 3 بیت در هر سلول ذخیره نماید. سازندگان میتوانند با استفاده ار سلول ها که بیش از یک بیت ذخیره می کنند ، ظرفیت ذخیره سازی بیشتری را در یک فضای ذخیره سازی کوچکتر بسته بندی نمایند و همین امر به SSD اجازه میدهد که به ظرفیتهای بالاتر برسند .

نواوری  های دیگر در این خصوص به SSDها اجازه میدهند این ظرفیت را افزایش دهند ، مثل سیستم V-NAND سه بعدی شرکت سامسونگ که سلول ها را هم به صورت عمودی و هم بصورت افقی انباشته میکند . SSD ها همچنان از نظر ظرفیت عقب  تر از دیسک های سخت قرار دارند  و هزینه آن ها به ازای هر گیگابایت بسیار بیشتر است.

یک کنترل کننده مجزا،همانند یک رابط بین ماجولهای NAND SSD ها و سیستم عامل عمل میکند و این میتواند روی عملکرد تاثیر داشته باشد . Marvell یکی از سازنده مشهور این کنترل کننده هاست و طراحی ان  را می توان در اکثر SSDها ساخت کارخانه های مختلف دید.SSD ها چون بخش متحرک یا مکانیکی ندارند پس امکان بروز مشکل بر اثر ضربه و یا تکان های شدید به حداقل می رسد و به نوعی ضد ضربه میتوان نامید.

SSD vs HDD, new vs old, new technology with no mechanical elements

درایوهای هیبریدی یا همان SSHD ها که تلفیقی از درایوهای سخت و حالت جامد SSD میباشند و این درایوها دقیقا  برای کاربرانی که محدودیت استفاده از یک فضا را به عنوان محل ذخیره سازی دارند استفاده نمایند. هارد  SSHD هر دو نوع تکنولوژی ذخیره سازی را در یک درایو فیزیکی مجزا ادغام میکنند. اکثرا دارای یک دیسک سخت ظرفیت بالا و یک کش SSD NAND کوچکتر میباشند که معمولا حدود 8 گیگابایت اندازه دارد. سپس الگوریتم های کشینگ سیستم تصمیم میگیرند که کدام داده ها باید در SSD مستقر شوند و کدام ها باید به دیسک سخت بروند . عموما داده های که برای سیستم عامل و  برنامه ها در قسمت SSDذخیره میگردند و سرعت دسترسی به انها بیشتر میباشد.این عمل با گذشت زمان بهبود پیدا میکند چون الگوریتم کشینگ ، الگوریتم مصرفی شما را یاد میگیرند و تست ها نشان دادند  که SSHD ها تفاوت هایی را در انتقال های فایل به وجود می اورند و می توانند زمان های راه اندازی را کاهش دهند. امروز  شرکت وسترن دیجبتال با طراحی جدید بجای یک کش 8 گیگ از یک SSD ویک درایو سخت را در یک فضای هارد2.5 اینچ جا داده است و با نام محصول BLACK DUAL در بازار قابل تهیه میباشد.

شرکت مهندسی ایمانتک امروز با واردنمودن و عرضه محصولات شرکت سامسونگ و کینگستون و کورشیال به عنوان بزرگترین عرضه کننده هادر SSD  در ایران مطرح میباشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *